• I Konkurs Piosenki Przyrodniczej "W ZIELONE GRAMY"

          • 25 marca 2024 r. w Skierniewicach odbył się I Konkurs Piosenki Przyrodniczej "W ZIELONE GRAMY". Imprezę zorganizowali: Liga Ochrony Przyrody w Skierniewicach wraz ze Starostwem Powiatowym. W konkursie wzięły udział dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych (klasy I – III) z terenu powiatu skierniewickiego oraz Kół LOP ZO Skierniewice. Naszą szkołę reprezentowała Kaja Przybył z klasy IId, która wyśpiewała III miejsce.
            Gratulujemy!

          • Apel Wielkanocny

          • 27 marca 2024 roku w naszej szkole odbył się apel wielkanocny.

            Uczniowie klas trzecich i szóstych oraz chór szkolny przedstawili montaż słowno-muzyczny przybliżający tradycje świąt wielkanocnych.

            W apelu uczestniczył ksiądz Grzegorz Gołąb, który złożył świąteczne życzenia społeczności SP2. Podsumowano również konkursy na kartkę wielkanocną i pisankę. Wyróżnione osoby otrzymały dyplomy i drobne upominki.

          • Pierwszy Dzień Wiosny - kl. 4-8

          • 21 marca 2024 roku społeczność naszej szkoły świętowała „Pierwszy Dzień Wiosny”.

            Na początek chętni i utalentowani uczniowie klas 4- 8 uczestniczyli w Przeglądzie talentów. Zobaczyliśmy pokazy tańca, śpiewu, gry na instrumentach, układania kostki Rubika, recytacji.

            Następnie poszczególne klasy zaprezentowały wykonywane w grupach gaiki, Marzanny, biżuterie ekologiczne. Na koniec podziwialiśmy wiosenny pokaz mody.

          • Dzien kolorowej skarpetki

          • 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

            Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki (nie do pary) okazujemy swoją otwartość wobec odmienności ludzi, budujemy świadomość oraz poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

            W szkole ten dzień obchodziliśmy 20 marca. Z tego powodu cała społeczność szkolna założyła kolorowe skarpetki nie do pary, co można zobaczyć na zdjęciach. W gablotach szkolnych pojawiły się gazetki informujące o tym wydarzeniu, a na szkolnych korytarzach zawisły różnobarwne papierowe skarpetki wykonane przez wszystkie klasy na zajęciach z wychowawcą lub na plastyce.

            Pamiętamy, że OSOBY Z ZESPOŁEM DOWNA SĄ WŚRÓD NAS.

          • Wiosenna profilaktyka w klasach I-III

          • Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole był „dniem bez plecaka”.

            Zamiast lekcji w klasach I-III odbywały się warsztaty plastyczne. W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje, a w strojach uczniów i nauczycieli królował kolor zielony. Modne, wiosenne, ekologiczne stroje zostały zaprezentowane podczas szkolnego pokazu mody, który odbył się w sali gimnastycznej.

            Następnie wszyscy młodsi uczniowie wzięli udział w projekcie Profilaktyka bez względu na wiek” przygotowanym przez pracowników NFZ, Powiatowej Stacji Epidemiologicznej, Komendy Miejskiej Policji, przedstawicieli Banku Spółdzielczego.

            Uczniowie dowiedzieli się, jak ważną rolę ma zdrowe i pełnowartościowe drugie śniadanie i jakie znaczenie ma nawadnianie organizmu. Usłyszeli także o znaczeniu aktywności fizycznej, odpowiednim wypoczynku i zdrowym śnie. Policjanci przypomnieli najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym, a przedstawicielka banku przedstawiła zagrożenia jakie czyhają w sieci.

            Ponadto dzieci miały okazje zobaczyć z bliska karetkę pogotowia, zapoznać się z pracą  ratowników medycznych oraz sprzętem do ratowania życia.

            W podziękowaniu za udział w spotkaniu i aktywne słuchanie wszystkie dzieci otrzymały atrakcyjne upominki.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Za nami Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który świętowaliśmy cały miesiąc. Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej. Akcja ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

            W Polsce organizatorem wydarzenia jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

             W bieżącym roku szkolnym zrealizowaliśmy z uczniami klas I-VIII projekt edukacyjny Cyberlekcje 3.0, który jest organizowany w ramach współpracy Ministerstwa Cyfryzacji oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (NASK-PIB).

             

          • Spotkanie z panią bibliotekarką

          • 29 lutego gościliśmy w świetlicy panią Martę Wiercioch - bibliotekarkę z naszej szkoły, która wprowadziła nas w magiczny świat bajek i baśni.

            Podczas spotkania przypomnieliśmy swoich ulubionych bohaterów, którzy bawią, uczą i pomagają rozpoznać dobro oraz zło. Dzieci rozwiązywały różne zagadki i quizy, wykazując się dużą znajomością tytułów oraz treścią bajek i baśni. Przeglądały również najpiękniejsze wydania książkowe, znajdujące się w bibliotece szkolnej, zachęcające do czytania.

            Opowiadania naszego gościa zmobilizowały świetlików do pracy twórczej, w wyniku której powstały ciekawe prace plastyczne.

            Zwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie.

          • Przegląd Pieśni Patriotycznej

          • PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ W RAMACH FESTIWALU „CZAS NIEZŁOMNYCH”

            NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH 2024

            Pierwszego marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych młodzież starszych klas skierniewickich szkół podstawowych wzięła udział w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej. organizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki.

            Na scenie zaprezentowało się 18 wykonawców, których jurorzy oceniali w dwóch kategoriach wiekowych: klas IV – VI oraz VII – VIII.

            Naszą szkołę godnie reprezentowali: Michalina Antos z klasy IVc, Paweł Sójkowski z klasy VIb oraz Anna Kotecka z klasy VIIIa.

            Miło nam poinformować, że Anna Kotecka uczennica kl. 8a w kategorii kl. VII-VII zajęła III miejsce piosenką pt."Jest takie miejsce", zaś w kat. kl. IV-VI Michalina Antos zajęła II miejsce.

            Gratulujemy!…

            Więcej na: https://www.facebook.com/share/p/aUkhv8SZcyRwbvPb

             

          • Dzień Kobiet w naszej szkole!

          • 8 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Kobiet.

            Dziewczęta i Panie zostały obdarowane upominkami i życzeniami.  W modzie żeńskiej dominowały kolorowe spódniczki, sukienki, kokardy, korale. Z kolei szkolni dżentelmeni nie zapomnieli o eleganckich koszulach zwieńczonych muszką lub krawatem. Całości dopełniały gazetki tematyczne, które nastrajały do celebrowania tego wesołego święta.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia, którego organizatorem był Samorząd Uczniowski.   

          • Światowy Dzień Walki z Depresją


          • 23 lutego obchodzony był Światowy Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji pedagog specjalny p. Adrianna Frątczak przygotowała i przeprowadziła zajęcia profilaktyczne dla klas 7 i 8.

            Na zajęciach przestawione były zdjęcia z wystawy fotografii zrealizowanej w 2023 roku przez uczniów Moniki Umańskiej z ZSZ nr 2 w Skierniewicach (za zgodą i przy współpracy z CKiS w Skierniewiach i panią Justyną Czerwińską).

            Podczas zajęć uczniowie opowiadali o swoich wrażeniach i odczuciach związanych z obrazami, a pedagog i psycholog szkolny dodawali swój komentarz dotyczący depresji np. objawów depresji u nastolatków, jak udzielać pomocy, gdzie zgłosić się o pomoc i wsparcie (psycholog, pedagog, psychiatra, telefon zaufania 116 111).


            Aleksandra Szuplewska

             

          • Konkurs "Najpiękniejsza kartka Wielkanocna w języku rosyjskim"

          • CELE KONKURSU:

            - rozbudzenie zainteresowania pięknym zwyczajem obdarowywania się kartkami świątecznymi

            - rozwijanie poczucia estetyki, pomysłowości i kreatywnego myślenia,

            - wyłanianie plastycznych i językowych talentów.

            REGULAMIN:

            1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas VII i VIII, którzy uczą się języka rosyjskiego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Skierniewicach.

            2. Celem konkursu jest własnoręcznie wykonanie przez uczniów kartki wielkanocnej (1 sztuka).

            3. Technika wykonania oraz format kartek są dowolne.

            4. Gotową kartkę należy dostarczyć nauczycielowi j. rosyjskiego w terminie do 31.03.2024 r.

            5. Każda kartka wielkanocna powinna zawierać opis: imię i nazwisko autora, klasę.

            6. Oceniane będą kartki z prawidłowo napisanymi życzeniami w j. rosyjskim.

            7. Zwracamy uwagę na: estetykę wykonania, kreatywność i pomysłowość autora.

            8. Na laureatów czekają nagrody.

             

            Organizator: Magdalena Radek

             

          • Apel podsumowujący osiągnięcia uczniów kl. I-III

          • 21 lutego 2024 r. odbył się apel podsumowujący osiągnięcia uczniów klas I-III w pierwszym półroczu roku szkolnego 2023/24.

            Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody za udział w ogólnopolskich konkursach: Mój las, Alfik humanistyczny oraz Alfik matematyczny. Wręczono również dyplomy i nagrody za osiągnięcia w wielu konkursach szkolnych.

          • Standardy ochrony małoletnich

          • Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. 2023 poz. 1606) określiła warunki skutecznej ochrony małoletnich przed różnymi formami przemocy. Wprowadzone zmiany wskazują na potrzebę opracowania jasnych i spójnych standardów postępowania w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich.

            „Standardy ochrony małoletnich” są jednym z elementów systemowego rozwiązania ochrony małoletnich przed krzywdzeniem i stanowią formę zabezpieczenia ich praw. Należy je traktować jako jedno z narzędzi wzmacniających i ułatwiających skuteczniejszą ochronę uczniów przed krzywdzeniem.

            W konstruowaniu „Standardów ochrony małoletnich” przyjęto następujące założenia:

            • w Szkole Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Skierniewicach nie są zatrudniane osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu małoletnich,
            • wszyscy pracownicy potrafią zdiagnozować symptomy krzywdzenia małoletniego oraz podejmować interwencje w przypadku podejrzenia, że małoletni jest ofiarą przemocy w szkole lub przemocy domowej,
            • podejmowane w szkole postępowania nie mogą naruszać praw dziecka, praw człowieka, praw ucznia określonych w statucie szkoły oraz bezpieczeństwa danych osobowych,
            • małoletni wiedzą, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami,
            • małoletni wiedzą, do kogo zwracać się o pomoc w sytuacjach dla nich trudnych i czynią to mając świadomość skuteczności podejmowanych w szkole działań,
            • rodzice poszerzają wiedzę i umiejętności o metodach wychowania dziecka bez stosowania przemocy oraz potrafią je uczyć zasad bezpieczeństwa.

            Ponadto przyjęto, że:

            • prowadzone w Szkole Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Skierniewicach postępowanie na wypadek krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletnich jest zorganizowane w sposób zapewniający im skuteczną ochronę,
            • działania podejmowane w ramach ochrony małoletnich przed krzywdzeniem są dokumentowane oraz monitorowane i poddawane okresowej weryfikacji przy udziale wszystkich zainteresowanych podmiotów.

            Uwzględniając powyższe założenia niniejszy dokument określa zatem standardy ochrony małoletnich, stanowiące zbiór zasad i procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia
            ich bezpieczeństwa. Jego najważniejszym celem jest ochrona małoletnich przed różnymi formami przemocy oraz budowanie bezpiecznego i przyjaznego środowiska w szkole.

            UWAGA-WAŻNE!!!

            Prawo zabrania stosowania przemocy i krzywdzenia swoich bliskich. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest osobą doznającą przemocy domowej, nie wstydź się prosić o pomoc. Wezwij Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Prawo stoi po Twojej stronie! 

            Masz prawo do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z użyciem przemocy domowej do Prokuratury, Policji lub Żandarmerii Wojskowej.

            Możesz także zwrócić się po pomoc do podmiotów i organizacji realizujących działania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej.

            Pomogą Ci:

            Ośrodki pomocy społecznej – w sprawach socjalnych, bytowych i prawnych.

            Powiatowe centra pomocy rodzinie – w zakresie prawnym, socjalnym, terapeutycznym lub udzielą informacji na temat instytucji lokalnie działających w tym zakresie w Twojej miejscowości.

            Ośrodki interwencji kryzysowej i Ośrodki wsparcia – zapewniając schronienie Tobie
            i Twoim bliskim, gdy doznajesz przemocy domowej, udzielą Ci pomocy i wsparcia
            w przezwyciężeniu sytuacji kryzysowej, a także opracują plan pomocy.

            Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej – zapewniając bezpłatne całodobowe schronienie Tobie i Twoim bliskim, gdy doznajesz przemocy domowej, oraz udzielą Ci kompleksowej, specjalistycznej pomocy w zakresie interwencyjnym, terapeutyczno-wspomagającym oraz potrzeb bytowych.

            Okręgowe ośrodki i lokalne punkty działające w ramach Sieci Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem – zapewniając profesjonalną, kompleksową i bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, psychoterapeutyczną i materialną.

            Sądy opiekuńcze – w sprawach opiekuńczych i alimentacyjnych. 

            Placówki ochrony zdrowia – np. uzyskać zaświadczenie lekarskie o doznanych obrażeniach.

            Komisje rozwiązywania problemów alkoholowych – podejmując działania wobec osoby nadużywającej alkoholu.

            Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej – w zakresie uzyskania pomocy prawnej.  

            Możesz zadzwonić do:

            • Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 800 12 00 02 (linia całodobowa i bezpłatna), w poniedziałki w godz. 1800–2200 można rozmawiać z konsultantem w języku angielskim, a we wtorki w godz. 1800–2200 w języku rosyjskim. Dyżur prawny (22) 666 28 50 (linia płatna, czynna w poniedziałek i wtorek w godzinach 1700–2100) oraz tel. 800 12 00 02 (linia bezpłatna, czynna w środę w godzinach 1800–2200). Poradnia e-mailowa: niebieskalinia@niebieskalinia.info. Członkowie rodzin z problemem przemocy i problemem alkoholowym mogą skonsultować się także przez SKYPE: pogotowie.niebieska.linia ze specjalistą z zakresu przeciwdziałania przemocy
              w rodzinie – konsultanci posługują się językiem migowym.
            •  Ogólnokrajowej Linii Pomocy Pokrzywdzonym tel. +48 222 309 900 przez całą dobę można anonimowo uzyskać informacje o możliwości uzyskania pomocy, szybką poradę psychologiczną i prawną, a także umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym miejscu na terenie Polski. Możliwe są konsultacje w językach obcych oraz w języku migowym.
            • Policyjny telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej nr 800 120 226 (linia bezpłatna przy połączeniu z telefonów stacjonarnych, czynna codziennie
              w godzinach od 930 do 1530, od godz. 1530 do 930 włączony jest automat).

            Zapoznaj się ze standardowymi ochrony małoletnich obowiązującymi w naszej szkole

             

          • Szkoła Podstawowa nr 2 - Szkołą Roku 2023

          • Drodzy Przyjaciele naszej szkoły!

            Mam zaszczyć poinformować, że nasza szkoła zdobyła I miejsce na Szkołę Roku 2023 w Skierniewicach w Plebiscycie Edukacyjnym 2023 organizowanym przez Dziennik Łódzki.

            Cieszymy się również z sukcesów: Pani Doroty Orłowskiej, która zdobyła I miejsce w Skierniewicach w kat. nauczyciel kl. IV-VIII oraz Pani Koniecznej Ilony - I miejsce w Skierniewicach w kat. nauczyciel kl. I-III.

            Nagrody zostały wręczone 26 lutego 2024 r. w Teatrze Pinokio w Łodzi w czasie uroczystej Gali.

            Dziękujemy Wszystkim, którzy na nas głosowali za docenienie naszej pracy!

          • ZAWODY - PIŁKA SIATKOWA

          • 21 lutego 2024r roku  uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w zawodach KOSZYKÓWKI,  organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy.

            Do zawodów przystąpiła drużyna chłopców w składzie:
            1.    Aleksander Bełc VIII C
            2.    Przemysław Cieślak VII C
            3.    Kacper Dziedzic VII C
            4.    Olaf Korbeń VII D
            5.    Wojciech Machnicki VII C
            6.    Jan Mozga VII A
            7.    Błażej Piotrowski VII A
            8.    Marcel Popek VII C
            9.    Wiktor Samuła VII B
            10.  Mateusz Szaleniec VIII A
            11.  Borys Suszkowski VII A
            12.  Wiktor Walczak VII C

            Skład zespołu w 99%  stanowili uczniowie klas siódmych. To oni wykazując się największymi umiejętnościami technicznymi i taktycznymi oraz wolą walki godnie reprezentowali naszą szkołę.

            Walka była zacięta, zawodnicy walczyli o każdą piłkę, wzajemnie się dopingowali i zachęcali do walki. Na ich twarzach widoczna była sportowa złość, zacięcie, a nawet łzy. Ich zadaniem było nie tylko wywalczenie dobrego miejsca, ale także podpatrywanie innych, oswajanie się z atmosferą zawodów oraz  startowym stresem.

            Ostatecznie chłopcy zajęli IV miejsce, co po długiej nieobecności na zawodach koszykarskich piątek, uważamy za duży sukces !!!

            Wszystkim zawodnikom gratulujemy i zachęcamy do dalszej sportowej pracy.      

            opiekun D. Woźniak    

          • Apel podsumowujący osiągnięcia kl. 4-6

          • Dnia 21.02.2024 roku odbył się apel podsumowujący I semestr roku szkolnego 2023/24 dla klas IV-VI. 

            Pan dyrektor Artur Błażejewski wręczył stypendia za wyniki w nauce i zachowaniu oraz stypendia za osiągnięcia sportowe. Następnie uczniowie uczestniczący w konkursach matematycznych, polonistycznych, religijnych, czytelniczych i innych otrzymali dyplomy  oraz drobne upominki.